Rezerwat krajobrazowy ,,Sikórz” – Urząd Gminy Brudzeń Duży
Urząd Gminy Brudzeń Duży
ul. Toruńska 2
09-414 Brudzeń Duży
Tel. 24/360 47 20
Fax. 24/360 47 21
sekretariat@brudzen.pl

Copyright 2012 - 2022 Gmina Brudzeń


Rezerwat krajobrazowy ,,Sikórz”

Rezerwat krajobrazowy ,,Sikórz” o powierzchni 215,87 ha obejmuje 12 kilometrowy odcinek doliny rzeki od Sikorza do Radotek, która głęboko wcina się w wysoczyznę polodowcową. Rezerwat utworzono dla ochrony odcinka rzeki Skrwy Prawej oraz nadbrzeżnych zbiorowisk łęgowych i grądowych o charakterze naturalnym z licznymi drzewami – pomnikami przyrody i stanowiskami rzadkich roślin chronionych. Skrwa Prawa płynie tu w głębokim wąwozie. Zbocza wąwozu przecinają parowy i strumienie. Naturalny nadbrzeżny las ma typ grądu i łęgu. Spotykamy tu drzewa pomnikowe, a w runie stanowiska roślin chronionych.

Rzekę ograniczają potężne skarpy o nachyleniu 30-45º i wysokości do 50 m w stosunku do rzeki. Zbocza skarp są silnie zróżnicowane. Występują obrywy i osuwiska, a także nawisy. Liczne urwiska odsłaniają głębsze warstwy gleby i korzenie drzew. Skarpę rzeki przecinają suche jary – okresowo lub na stałe wypełnione wodą. Na zboczach skarpy i na dnie jarów leżą liczne kamienie i głazy narzutowe. Ostatni lodowiec pozostawił po sobie cztery tarasy rzeczne. Dominujące zbiorowiska grądowe tworzą: dęby, klony, lipy, ale także sosny, modrzewie i świerki. Charakterystyczne runo z dominacją geofitów wiosennych obfituje w szereg chronionych gatunków, w tym śnieżyczkę przebiśnieg, ale także lilię złotogłów i wawrzynka wilczełyko. Dno doliny z rozlewiskiem porasta las łęgowy z olszą czarną.

Na terenie rezerwatu stwierdzono występowanie 363 gatunków roślin naczyniowych, 34 gatunków mchów i jednego wątrobowca, spośród nich 16 gatunków podlega ochronie. Z fauny występują w rezerwacie zające, lisy, wiewiórki, kuny leśne, jeże, dziki, łosie, bobry oraz wiele gatunków ptaków.

Kontakt, RODO, Deklaracja dostępności, Cyberbezpieczeństwo (stopka w budowie, czekam na treści)
BRUDZEN.PL     GMINA BRUDZEŃ DUŻY
      WSZELKIE PRAWA ZASTRZEŻONE
Skip to content